Peru 2024

Dobrodružství v jižním Peru: Ausangate, Choquequirao, Cuzco, Titicaca a výstup na Chachani

Jižní Peru je snem každého dobrodruha – vysokohorské treky, dávná incká města a nezapomenutelné scenérie. Plánovaná cesta povede kolem majestátní hory Ausangate, přes legendární Choquequirao a historické Cuzco, až k posvátnému jezeru Titicaca. Na závěr se vydám do Arequipy a pokusím se zdolat sopku Chachani (6057 m n. m.).

Trek kolem Ausangate a Duhové hory

Trek kolem hory Ausangate (6384 m n. m.) je jedním z nejkrásnějších v Peru, ale zároveň i fyzicky náročných. Vede přes vysokohorské průsmyky (nad 5000 m n. m.), pastviny s lamami a termální prameny. Barevná paleta krajiny mění každý den – sněhobílé vrcholky hor, tyrkysová jezera a hnědočervené svahy.

Nezapomenutelným zážitkem bude také krátká odbočka k Duhové hoře (Montaña de Siete Colores, Vinicunca). Její barevné pruhy způsobené minerály jsou jednou z největších atrakcí v regionu. Výstup je strmý, ale pohled na vrchol stojí za to.

Choquequirao – skrytý poklad Inků

Méně známý než Machu Picchu, ale o to tajemnější. Choquequirao leží hluboko v Andách a přístup k němu vede přes strmé stezky džunglí i horským terénem. Tato incká pevnost, rozlohou větší než Machu Picchu, nabízí úchvatné výhledy a díky menšímu množství turistů i autentickou atmosféru.

Cuzco – historické srdce Inků

Po náročném treku bude Cuzco ideálním místem na odpočinek a objevování incké historie. Úzké uličky, Plaza de Armas, chrám Coricancha a pevnost Sacsayhuamán jsou povinnou zastávkou.

Jezero Titicaca – kultura a legendy

Nejvýše položené splavné jezero světa (3812 m n. m.) je domovem unikátní kultury Uros – lidí žijících na rákosových ostrovech. Na ostrově Taquile pak zažiji tradiční život místních obyvatel, kteří si uchovali původní způsob života a tkají nádherné textilie.

Arequipa a výstup na Chachani (6057 m n. m.)

Arequipa, nazývaná „Bílé město“, láká svými koloniálními stavbami a úžasným výhledem na okolní sopky. Odtud se vydám na závěrečnou výzvu – výstup na sopku Chachani.

Tato šestitisícovka je jednou z nejsnáze dostupných, protože výchozí bod leží už ve výšce kolem 5000 m n. m. Přesto výstup není jednoduchý kvůli řídkému vzduchu a extrémním podmínkám. Odměnou za úsilí budou epické výhledy na okolní sopky a krajinu jižního Peru.

Závěr

Cesta po jižním Peru bude kombinací horských treků, historie Inků a poznávání fascinující kultury. Od ledovcových štítů až po vyprahlé sopky, od zapomenutých ruin po koloniální města – tento dobrodružný itinerář slibuje nezapomenutelné zážitky.

 

Doporučené články